ZENEA Specifika výživy seniorů

Specifika výživy seniorů

KONZUMUJTE DOSTATEK KVALITNÍCH BÍLKOVIN!

Jedinec vážící 65-70 kg potřebuje denní přísun 70-75 g bílkovin (1,0-1,2 g/kg/den), což odpovídá:

  • 250-300 g libového masa, drůbeže, ryb či vajec
  • 3-4 ks mléčných produktů
  • 250-300 g zeleniny a ovoce

Ve skutečnosti však klienti v domech s pečovatelskou péčí taková množství zdaleka nepřijímají a je proto nezbytné jim chybějící bílkoviny doplňovat v podobě instantních jídel s obsahem 18-20 g proteinů v jedné porci, podávaných v optimálním čase, v optimální formě a v optimální dávce.

Optimální čas?

Nejlepším okamžikem pro konzumaci proteinů je ráno po probuzení, po nočním lačnění.

 

Optimální forma?

Třeba takový ovocný proteinový nápoj vhodně doplní snídani.

 

Optimální dávka?

Přípravky ZENEA® jsou vyrobené tak, aby jedincům s průměrnou hmotností snadno poskytly 1,0 – 1,2 g kvalitních bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti a den. V praxi to odpovídá 2-4 přípravkům za den.

 

Základní informace

1 sáček ZENEA® rozpuštěný ve 200 ml mléka = 28 g bílkovin.
Každý sáček obsahuje 18 g bílkovin, je obohacený o minerály, vitamíny a esenciální mastné kyseliny.

 

DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM!

Vedle dostatečného příjmu bílkovin, je stejně důležitým faktorem, zásadně ovlivňujícím kondici, kvalitu a délku života seniora, dostatečný přísun tekutin. Stárnoucí organismus se chová přesně opačně, než stárnoucí automobil. Spotřeba „pohonných hmot“ se u něj dramaticky snižuje, mizí pocity hladu a žízně. To má za následek jediné… že se „motor“ dříve či později začne zadírat, až přestane fungovat docela.

Zejména v letních dnech je potřeba dodržovat minimální denní přísun tekutin (minerální voda, bylinkový čaj, atd) v množství 1,5 l a to i když třeba nepociťujete žízeň.

 

TRÉNUJTE PAMĚŤ!

Třetí rada se týká mozku, který je potřeba neustále cvičit a zaměstnávat, aby nekrněl. Existuje zajímavá teorie, proč je mezi herci menší množství demencí než v běžné populaci. Dává se to do logické souvislosti s jejich neustálým trénováním paměti! Luštěte křížovky, učte se novým věcem, osvěžte si znalosti cizích jazyků a, co hlavně, buďte pamětlivi slov zakladatele jakonského bojového umění Aikido, pana Moriheie Ueshiby, který si ve věku 80 let, při tréninku pod studeným vodopádem, stále nahlas opakoval: STARÝ MUŽ MUSÍ TRÉNOVAT VÍC A VÍCE.

Omezte všechny pasivní formy zabíjení času (civění z okna na ptáky, sledování telenovel a podobně). Myslete pozitivně.

Nejlepší prevence nejčastějších zdravotních problémů spojených se stářím je tedy paradoxně velmi prostá: Dostatek bílkovin, dostatek tekutin a pravidelný trénink paměti.